77 de tineri Excepţionali din România îşi propun să schimbe lumea
![Imagine](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirfis7fKPxUAgGwWP_fS_ZeQrDGnjPJYdY1KxjJqv_m_byhidtYXxgfjTeIT_IT2zQXMeSaAsGYUAdndh7kjqyHzd-Ebkd7HPb0aa_gHFlZXVgFv_4wy0BX4O8PrseK0keYf-E2cQsnDY/s320/scoala_de_valori.jpg)
În luna februarie, proiectul Excepţionalii, organizat de Şcoala de Valori, a adunat la Bucureşti 77 dintre adolescenţii deosebiţi ai României. După 6 zile de ateliere de educaţie nonformală, interacţiune cu oameni-model şi vizite la companii de top, liceeni îşi iau angajamentul să construiască proiecte cu impact social în comunităţile din care fac parte. Timp de 6 zile, tineri din mai multe oraşe din România au participat împreună la activităţi din sfera educaţiei nonformale, menite să îi ajute să-şi dezvolte abilităţi de project management, leadership şi comunicare cu scopul de a îi pregăti pentru etapa în care aceştia se întorc în comunităţile din care fac parte şi implementează proiecte de impact pentru cei din generaţia lor. În perioada 7-9 februarie, denumită Tabăra de Inovaţie, adolescenţii s-au cunoscut şi au participat la workshop-uri precum: autocunoaştere, setare de obiective, leadership, lucru în echipă, design şi planificare de proiect. Timp de o zi, lucrând în echipe, el