ASIRYS la Festivalul de la Vulcan
![Imagine](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibbkk-UBxO4KACXIjl740h_IkYE8_N6V8alBcuZGXRWlbBNP0yLnxHU1r8cIMkae0Tkvt-RPKWZV3CbOiYsHqOg7F_pHHmf9Mju34oCiPQYvSSpPMDpoZKQq97384AAysM8D9kdNyxcQk/s400/ASIRYS+Tg+Frumos+la+Vulcani.png)
În urma cu ceva vreme am fost invitaţi de către reprezentanţii Asociaţiei PRO Vulcan să ne alăturăm ca parteneri la editia a II-a a Festivalulul Vulcanului FIII MUNTELUI. Am acceptat cu bucurie şi o delegaţie de 12 tineri din Târgu Frumos şi Iaşi vor merge să reprezinte Asociaţia ASIRYS Târgu Frumos, undeva în zona Alba Iulia/Roşia Montană. Am pregătit un program antrenant şi captivant, prin care ne propunem să promovăm mixul cultural specific zonei noastre. Printre activităţile pe care le vom derula la Vulcan menţionăm: - Workshop cultural; - Workshop nonformal; - Coregrafie cu mesaj antidiscriminare; - Simularea unei nunţi între un tânăr lipovean şi o româncă; - Interpretare de muzică populară moldovenească. În Vulcan îi vom cunoaşte şi pe ceilalţi invitaţi şi parteneri ai festivalului: Primăria Sohodol, Asociaţia “Speranţe Sub Detunata” – Bucium, Asociaţia “Petersdorfer Jugendtanzgruppe” – Petreşti, Şcoala “Ion Agârbiceanu” – Bucium Sat, Asociaţia Sportivă “Gemina B.A.C.”