Conferinţă despre antreprenoriat social
![Imagine](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhR2dD2cNeF-Xup05gREMRdhY2GsuctDh8nb0zVIRTxzPVhh1-nDNwrgqGJeijUNKqoXEWkARxzlDFWHv0KMFnIQNUB7SpenIkPDoshZ7c4RUyZSsP5rcyPLR4-fscLXeeNy_35DrtJc0U/s1600/rodica.jpg)
După mai bine de 1 an de la implementarea proiectului Acţionăm responsabil! – Reţeaua Socială RSC , a avut loc la Iaşi o conferinţă ce a abordat antreprenoriatul social şi metodele prin care se pot sprijini iniţiativele antreprenoriale, prin incluziunea categoriilor sociale vulnerabile. Conferinţa “ Iniţiative RSC pentru o lume mai bună: Antreprenoriatul social – posibilă soluţie pentru incluziunea socială ”, la care am participat în calitate de delegat ASIRYS , a avut loc la Hotel Unirea (Sala Cuza) în data de 30 martie 2012, începând cu orele 9:30. Combaterea excluziunii sociale este unul dintre obiectivele specifice ale Comunităţii Europene şi ale statelor membre în domeniul politicii sociale. Mai mult decât atât, în România ne confruntăm cu o accentuare îngrijorătoare a fenomenului migraţiei forţei de muncă, cu precădere după desființarea vizelor de intrare în ţările Uniunii Europene. În acest context, împreună cu reprezentanţi de seamă din instituţii publice şi o serie de or