Ţara lui Ştefan cel Mare
În noaptea de 29/30 octombrie 1992, la orele 2.30, maşina în care se deplasau Ion şi Doina Aldea Teodorovici spre Chişinău a intrat într-un copac în apropierea localităţii Coşereni, la 49 de kilometri de Bucureşti, România. În maşină se aflau patru persoane, şoferul şi însoţitorul au scăpat fără nici o zgârietură în timp ce Ion şi Doina, aflaţi pe bancheta din spate, au fost striviţi între greutatea maşinii şi copacii de pe marginea drumului. Moartea celor doi a fost percepută la data respectivă ca o tragedie naţională. Cu toate acestea autorităţile nu au investigat cazul, catalogându-l drept un nefericit accident, în ciuda faptului că cele mai multe indicii duceau către crimă. (Wikipedia)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgN4ReVBqoCTUdu0_UqewHM5ktu6HRGyQRRdjJsG9V_KYFg-u1q2Rjgo5AAeX3WXKAI45ZOqONlWv-OEuw5uCMQ9X2iT9kobOP7A3Qj32P2dK0Zm98NMaKCIfwV4qTPga7xN1Twg1wpTQ4/s400-rw/lansare+Tara+lui+Stefan+cel+Mare.jpg)
In memoriam Doina şi Ion Aldea Teodorovici, Asociaţia SUPER TINERI (ASIRYS) anunţă proiectul "Ţara lui Ştefan cel Mare", schimb de tineri: Moldova (România) - Republica Moldova.
Comentarii